LGBTQ+ komunita má mnoho zajímavých a nápaditých symbolů, které používá k identifikaci a propojení svých členů. Známe však jejich skutečný význam? Kdo a co stojí za jejich vznikem, podobou a kdy vlastně vznikly?
Trojúhelníky
Barevné trojúhelníky jsou jedním z nejstarších symbolů komunity LGBTQ+ a jejich původ sahá až do neblaze proslulých dob nacistického Německa a holocaustu. Přestože tyto symboly mohou vyvolávat nepříjemné pocity nebo ponižovat jednotlivce, komunita je nyní přijala a slouží jako projev hrdosti.
Růžový trojúhelník vznikl za druhé světové války, kdy jím nacisté označovali homosexuály v koncentračních táborech. Používalo se výhradně pro označení mužů.
Černý trojúhelník používali nacisté k označení žen, které se chovaly podle nich asociálně. Ideální ženu si představovali jako ženu, která vaří, stará se o domácnost a děti a zároveň je podřízena muži. Ženy, které to nesplnily, byly zatčeny a označeny černým trojúhelníkem. Do této kategorie patřily také tehdejší lesbické ženy.
Růžové a žluté trojúhelníky, které se vzájemně překrývaly, označovaly židovské homosexuály.
Řecké písmeno lambda - λ
Začalo se používat po Stonewallských nepokojích jako symbol Gay Activists Alliance. Symbolizuje jednotu komunity v době útlaku.
Duhová vlajka
Duhová vlajka byla vytvořena v roce 1978. Navrhl ji umělec a aktivista za práva LGBTQ+ Gilbert Baker na žádost tehdejšího homosexuálního politika Harveyho Milka. Symbol měl mít efektivní využití a sloužit k propagačním účelům. Vlajka původně obsahovala osm barev - kromě současných šesti barev to byly navíc ještě růžová a tyrkysová. Protože však tehdy bylo obtížné sehnat růžovou látku, autor ji z praktických důvodů rok po prvním vydání změnil.
Ve skutečnosti se však nejedná o vyobrazení duhy, protože každá barva má svůj vlastní význam: růžová - sexualita, červená - život, oranžová - zdraví, žlutá - sluneční světlo, zelená - příroda, tyrkysová - umění, modrá - mír a fialová - duše, duchovno.
Duhová vlajka, jak ji známe dnes, se používá od roku 1979.
Kromě toho se, v různých zemích a při tématických příležitostech, používají pro jiné zviditelnní další varianty vlajek:
Vlajka bisexuálů - Vlajku bisexuálů navrhl v roce 1998 Michael Page. Představují ji pruhy růžové, modré a levandulové barvy. Růžová barva představuje homosexualitu a modrá heterosexualitu. Kombinace růžové a modré vytváří levandulovou barvu, která vyjadřuje bisexualitu. Levandulový pruh je umístěn uprostřed a symbolizuje pronikání nebo prolínání bisexuální komunity do homosexuální i heterosexuální společnosti.
Vlajka intersexuálů - Vlajku intersexuálů tvoří žlutá vlajka s fialovým kruhem uprostřed. Tyto barvy představují hermafroditismus. Vlajku vytvořila Natalie Phox v roce 2009.
Vlajka pansexuálů - Pansexuální vlajka obsahuje růžovou, modrou a žlutou barvu. Růžová barva představuje ženské pohlaví, modrá mužské pohlaví a žlutá všechna ostatní pohlaví bez ohledu na fyzické vlastnosti. Vlajka se poprvé objevila na internetu v roce 2010 a její autor není znám.
Vlajka transsexuálů - Vlajka transsexuálů má několik verzí. Nejznámější je ve světlých odstínech růžové, modré a bílé. Světle růžová barva je tradiční pro holčičky a světle modrá pro chlapečky. Bílá barva uprostřed symbolizuje intersexuály, transsexuály a všechny, jejichž pohlaví není určeno nebo je genderově neutrální. Vlajku vytvořila v roce 1999 členka komunity Monica Helmsová a poprvé byla odhalena na Pride Parade v Arizoně v USA v roce 2000.
Černý prsten na prostředníčku pravé ruky označuje asexuála.
Labuť, tedy dvojsečná sekera, symbolizuje homosexuální ženy.
Zelený karafát
Ve viktoriánské Anglii nosili muži zelený karafiát, který představoval homosexualitu. Nosil jej například spisovatel Oscar Wilde, který se netajil svou homosexualitou.
Fialky jako symbol homosexuality žen jsou inspirovány dílem antické básnířky Sapfó.
Zdroje:
Fibonacci na commons.wikimedia.org
Jasmin Sessler na unsplash.com
crwflags.com
queerarthistory.com
wikipedia.com
Amazon.com
commons.wikimedia.org
Ilustrační obrázek:
vecteezy.com
Text:
wattpad.com, zaujimavosti.net, rainbow-heart.sk, medium.com, dennikn.sk, wikipedia.cz, acepedie.fandom.com