Homofobie v zemích V4

Homofobie v zemích V4

Červen je tradičně nejteplejším měsícem v roce. Ve městech po celém světě se konají akce a pochody na oslavu toho, čeho komunita LGBT+ dosáhla. Kromě oslavování jinakosti se v zemích V4 rozpoutala vlna homofobie. V zahraničních médiích se na titulních stranách objevuje především Maďarsko se svým zákonem proti LGBT a český prezident se svými transfobními výroky. Slovensko mlčky přihlíží.

 

Maďarsko

Maďarsko vyvolalo vlnu homofobie, když maďarský parlament schválil zákon strany Fidesz zakazující šíření obsahu propagujícího homosexualitu nebo změnu pohlaví u osob mladších 18 let. Zákon byl schválen poměrem hlasů 157:1 poté, co poslanci Fideszu ignorovali výzvu, aby od návrhu, který porušuje lidská práva LGBT+ osob, upustili.

Kritici srovnávají tato opatření s ruským zákonem proti propagandě LGBT+ z roku 2013, který podle nezávislých pozorovatelů zvýšil společenskou nevraživost a podpořil útoky proti LGBT+ osobám.

Sedmnáct z 27 členských států Evropské unie se rozhodlo podepsat prohlášení, že maďarský zákon představuje diskriminaci na základě sexuální orientace a genderové identity a měl by být odmítnut. Respektování lidské důstojnosti, svobody, rovnosti a dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin, jsou základními hodnotami Evropské unie a neměly by být ohroženy. Slovensko, Česká republika, Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a Slovinsko se k iniciativě nepřipojily.

Zákon kritizovala také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která jej označila za ostudu. "Maďarsko už nemá v Evropské unii co hledat," řekl nizozemský premiér Mark Rutte. Lucemburský premiér Xavier Bettel vyprávěl o své zkušenosti s přijetím své sexuality: "Nejtěžší bylo přijmout sám sebe, když jsem si uvědomil, že miluji osobu stejného pohlaví. A jak to mám říct rodičům a rodině?"

"Nebylo to tak, že bych se jednoho rána probudil, viděl v televizi nějakou reklamu zahrnující LGBTQ+ a řekl si, že jsem gay. Takto život nefunguje. Je to ve mně. Nevybral jsem si ji. Přijmout sám sebe je dost těžké. Být navíc stigmatizován je příliš."

Xavier Bettel

 

Polsko

Polsko by mělo kopírovat maďarský zákon a zakázat používání materiálů propagujících homosexualitu ve školách, prohlásil polský ministr školství.

Polský ministr školství Przemyslaw Czarnek v rozhovoru pro konzervativní týdeník Sieci nařízení pochválil.

"Tento zákon stanoví, že školní výuka v oblasti sexuality nesmí propagovat změnu pohlaví nebo homosexualitu. Tato nařízení bychom měli na polské půdě uplatňovat v plném rozsahu!"

Przemyslaw Czarnek

Czarnek byl také ostře kritizován opozicí za své komentáře k pochodu hrdosti ve Varšavě. Podle jeho slov je pochod urážkou veřejné morálky.

"Tito lidé vycházejí na ulici, vulgárně urážejí katolíky... chovají se neslušně. To má být v pořádku?"

 

Česká republika

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro televizi Prima nenávistně vyjádřil o transsexuálech. Při diskusi o maďarském zákonu proti LGBT, který podpořil, doslova řekl, že transsexuálové jsou mu ze své podstaty odporní.

"Chápu gaye, lesby a tak dále. Ale víte, koho vůbec nechápu? Jsou to transsexuálové. Pokud chcete podstoupit operaci změny pohlaví, dopouštíte se trestného činu sebepoškozování. Každá operace je riziková. A ti transsexuálové jsou mi opravdu odporní."

Miloš Zeman

Znechucení nad tímto prohlášením vyjádřili nejen transgender lidé, ale také organizace bojující za práva LGBT+. Podle nich jsou taková prohlášení škodlivá a velmi zraňující. V takových chvílích zaznamenávají online poradny zvýšený počet případů, kdy se na ně obracejí lidé se sebevražednými myšlenkami.

"Miloš Zeman dal svým projevem celému světu jasně najevo, že si myslí, že je v pořádku nenávidět určitou skupinu lidí na základě pohlavní identity," uvedl Viktor Heumann za organizaci Trans*parent, která zároveň vyzvala Miloše Zemana k veřejné omluvě.

Miloš Zeman v rozhovoru souhlasil s postojem Viktora Orbána a uvedl, že zákon je nutný, aby děti a rodiče nebyli manipulováni sexuální výchovou. Zeman se vyjádřil také k pochodu hrdosti. Podle něj se menšiny snaží povýšit nad ostatní. Podle jeho slov by, kdyby byl mladší, uspořádal heterosexuální demonstraci.

Zdroje:

reuters.com, theguardian.com, cnn.iprima.cz, bbc.com, euroiuris.sk, queer.sk