Filip20

Na střední škole mají studenti*ky s odlišnou sexuální orientací nebo genderovou identitou málo příležitostí potkat další queer lidi, s nimiž by mohli*y sdílet svoji specifickou zkušenost a vzájemně se svěřit. Proto tito jedinci zůstávají izolovaní a snadno se propadají do stavů úzkosti či deprese. Vytvořili jsme akci, která má pomoct jejich situaci změnit.

První odpoledne pro queer teenagery FILIP20 se konalo v březnu 2019, kdy by Filip Havlíček oslavil své 20. narozeniny. Bohužel však ve 14 letech spáchal sebevraždu, protože neunesl homofobii české společnosti a dobrovolným odchodem ze života na ni chtěl upozornit. Reakcí na Filipovu tragickou smrt bylo založení online LGBT+ poradny Sbarvouven.cz, která funguje od února 2015.

Protože nikdo by se neměl cítit sám jako Filip, uspořádali jsme oslavu Filipových nedožitých dvacetin, která mladým LGBT+ lidem dala možnost potkat se, strávit společně čas, navázat kontakty.

Měla to být původně jednorázová akce, ale pozitivní reakce nás přiměly udělat z ní tradici.

  • 2. června 2023 Queer Meet Up Filip20 - Komunitní centrum Praha
  • 9. června 2023 Queer Meet Up Filip20 - Studentský klub U kachničky Brno

Proč Filip20

Filip Havlíček byl gay z vesnice u Hradce Králové. Začátkem roku 2014 spáchal sebevraždu, protože už neměl sílu žít v homofobní společnosti. Bylo to pouhý měsíc před jeho 15. narozeninami. V dopise na rozloučenou vyzval svoji rodinu, ať pracuje na zlepšování životních podmínek pro ty, kdo se něčím odlišují.

Jeho teta, moderátorka Ester Janečková, kontaktovala spolek Prague Pride. O rok později zahájila provoz online poradna Sbarvouven.cz. Filipova matka Svatava je jednou z mentorek poradny.

Filip20 organizují

ZA FINANČNÍ PODPORY EU

Prague Pride, z.s. realizuje projekt RISE UP (č. 963772), financovaný z programu Evropské unie Práva, rovnost a občanství (2014 - 2020)